Chalupa s pozemky o výměře 4 248 m2 v Rudné pod Pradědem

Cena

Nejnižší podání:
3 900 000 
Dražební jistota:
500 000 
Druh dražby:
elektronická

Informace o nabídce

Číslo zakázky:
A20-000002
Datum dražby:
26.11.2020

Lokalita:

Region:
Moravskoslezský
Obec:
Rudná pod Pradědem
Ulice:
Nová Rudná
Č. domovní / č. orientační:
10

Kontakt

Jméno:
UZAVŘENO
Telefon:
E-mail:
  • Popis nabídky
  • Technické informace
  • Kontaktní formulář
  • Dokumenty ke stažení

UZAVŘENO - PRODÁNO PŘÍMÝM PRODEJEM

video odkaz: zde.

elektronická dražba zde.

Rudná pod Pradědem – místopis

Obec Rudná pod Pradědem se nachází v centrální části okresu Bruntál, v samotném podhůří Jeseníků a navazuje na jeho hlavní turistická centra, rekreační a lyžařská centra v okolí Pradědu. Území obce se skládá ze dvou místních částí – Nová a Stará Rudná ležící v nadmořské výšce cca 530 – 740 m. Každá část má dnes odlišný charakter. Zatímco Stará Rudná je venkovským sídlem s výraznou obytnou a výrobně-zemědělskou funkcí, Nová Rudná je výhradně rekreační oblastí. Nová Rudná se nachází cca 2 km od Malé Morávky, největšího lyžařského centra na Moravě. Skiareál Karlov (12 km propojených sjezdovek všech obtížností, čtyři sedačkové lanovky a největší večerní lyžování na Moravě) a ski areál Kopřivná (2,8 km sjezdovek, šestisedačková lanovka), v létě využívaný jako bikepark s doplněním o  lezeckou stěnu, se nachází 5 km od Nové Rudné, nejvyšší hora Moravy Praděd se nachází 13 km od Nové Rudné.

Přímo z nemovitosti se naskýtá jedinečný pohled na majestátní panorama Hrubého Jeseníku s Velkou kotlinou, Vysokou holí, Petrovými kameny a rozhlednou na vrcholu Pradědu, kdy v těsném sousedství nemovitosti začíná masiv Hrubého Jeseníku. Poloha Rudné pod Pradědem v oblasti s nejčistším ovzduším v republice ji předurčuje k oblíbenosti mezi rekreanty i turisty. Velká část obce se nachází v CHKO Jeseníky, kde byl zaznamenán výskyt řady chráněných živočichů a rostlin, včetně kriticky ohrožených druhů, z nich že je přímo na pozemku četným výskytem zastoupena např. lilie zlatohlavá. Nedaleko se nachází přírodní památka v místě bývalé obce Morgenland s botanicky velmi cennou loukou.

Takřka přímo od předmětné nemovitosti je možné použít běžkařskou a turisticky značenou trasu do Karlovy Studánky (10 km) a na nástupní bod na Ovčárnu (Praděd) lokalitu Na Hvězdě (8km), stejně jako cyklotrasu 6076 (spojující Vrbno pod Pradědem, Karlovice a Holčovice s Rudnou pod Pradědem) a dále pak ještě cyklotrasu 6073 (spojující Malou Morávku s Miloticemi nad Opavou).

V blízkém okolí (1km) se nacházejí souvislá zalesněná území vhodná pro rekreaci, sběr hub a jsou zde také lovecké revíry (Podlesí). V blízkosti jsou registrované Naučné stezky Muzeum Wide-Web Vrbensko, Velká kotlina, Hornická stezka Javorový Vrch a Naučná stezka Po hřebenech.

Z památkově chráněných objektů lze zmínit řadu objektů vesnické architektury v Malé Morávce včetně barokní Kaple Nejsvětější Trojice s původní barokní deskovou výmalbou a budovu historické Rychty, Kaple sv. Josefa se hřbitovem v Podlesí (místní část obce Světlá Hora), areál barokního poutního Kostela sv. Anny na Anenském Vrchu v Andělské Hoře (místní část obce Světlá Hora), aj.

Jeseníky jsou jednou z nejkrásnějších chráněných krajinných oblastí České republiky. Najdete je v pohoří Hrubý Jeseník v severovýchodní oblasti České republiky. Svou rozlohou 744 km2 zabírají území dvou krajů, a to Moravskoslezského a Olomouckého. Jeseníky patří k největším chráněným krajinným oblastem v České republice. Jako chráněná krajinná oblast byly Jeseníky vyhlášeny ministerstvem kultury v roce 1969.
Jeseníky jsou v mnoha ohledech jedinečné. Obraz drsných hor v malebné krajině, zalesněných hřebenů, zelených luk, strání, údolí řek a potoků láká ve všech ročních obdobích stovky i tisíce turistů. Jeseníky jsou z 80 procent pokryty lesy. Tento údaj činí z Jeseníků nejvíce zalesněnou chráněnou krajinnou oblast v České republice. Území Jeseníků tvoří celkem čtyři národní přírodní rezervace (např. Kralický Sněžník, Šerák, Rejvíz), jedna národní přírodní památka (Javorový vrch), osmnáct přírodních rezervací (Sněžná kotlina, Františkov, Břidličná aj.) a přírodní památky (Smrčina, Chebzí aj.). Nejvyšší horou Jeseníků je Praděd (1491 m. n. m.)
Jeseníky jsou protkány turistickými a naučným stezkami a cyklotrasami, ale poskytují i další kulturní a sportovní vyžití, jako je koupání a vodní sporty, adrenalinové sporty či jezdectví. V letním období mají ve své moci Jeseníky především milovníci pěší turistiky. Mezi nejčastější cíle patří již zmiňovaný Praděd, dále pak Švýcárna, Petrovy Kameny, Jelení Studánka, Skřítek, Žárový vrch, Červenohorské sedlo, Františkova myslivna či chata Eustaška a další. Z naučných stezek jmenujme Velkou kotlinu, Bílou Opavu, Údolí ztracených štol či Zlatohorskou hornickou naučnou stezku. V zimě nabízejí Jeseníky skvělé podmínky k lyžování (Ovčárna, Dolní Morava, Kouty nad Desnou, Přemyslov aj.), zájemci o běžky si také přijdou na své (až 380 kilometrů běžeckých tras).
Sportovní a volnočasový program Jeseníků však není to jediné, proč navštívit tuto oblast. Jeseníky jsou totiž také vyhlášeným lázeňským regionem. Je známo, že právě oblast Jeseníků je vyhlášená svým zdravým ovzduším. V místních lázních, kterých je zde celá řada se léčí především pacienti s dýchacím, ale také pohybovým, onkologickým i kožním onemocněním. Asi nejznámější jsou Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník nacházející se v nejvýchodnějším výběžku Rychlebských hor. Tyto lázně založil Vincenz Priessnitz, který zde úspěšně aplikoval svou léčebnou metodu - volodéčbu. K dalším oblíbeným lázním patří Karlova Studánka, malebná horská obec ležící v údolí Bílé Opavy. Tradice říká, že právě zde najdete ten nejčistší vzduch v celé České republice. Z dalších známých lázní na území Jeseníků jsou to Velké Losiny, Bludov či Horní Lipová.
V oblasti Jeseníků najdete také nespočet památek a kulturních zařízení. Z církevních památek stojí za návštěvu Farní kostel Navštívení Panny Marie v obci Bílá voda, dřevěný kostel sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově, kaple Nejsvětější Trojice v Hanušovicích, kostel sv. Anny ve Starém Městě, kostel sv. Jiljí v Úsově a mnoho dalších. Mezi nejvýznamnější hrady a zámky patří hrad Rabštejn, Sovinec, Úsov, Žulová, zámek Bruntál, Skalička, Bílá Voda, Třemešek, Sobotín, Jánský Vrch atd. Z dalších kulturních institucí je to městské muzeum Zlaté Hory, Vlastivědné muzeum Jesenicka, muzeum pivovarnictví v Hanušovicích, muzeum Auto moto veterán klubu česká Ves aj.
Jeseníky jsou také domovem pro vzácné druhy rostlin a živočichů, jedná se především o jesenické endemity, ale nejen o ně. Z živočichů se v Jeseníkách vyskytují mimo jiné také kriticky ohrožené druhy.

Na závěr citujme tezi mnohých milovníků a znalců přírody, že Jeseníky jsou nejkrásnější české hory.

Popis nemovitostí

Nemovité věci se nachází v obci Rudná pod Pradědem, v katastrálním území Nová Rudná, v zástavbě rekreačních chat a chalup, nedaleko od penzionu Mariana, v prostoru napravo od místní komunikace, která prochází Novou Rudnou ve směru do Malé Morávky.

Pozemek parc. č. 80 je v KN zapsán v druhu pozemku zastavěná plocha a nádvoří, součástí je stavba č. p. 10, způsob využití rodinná rekreace. Jedná se o původní usedlost, u které bylo v roce 2009 změněno užívání stavby z obytného domu na stavbu pro rekreaci. Rekreační chalupa je přízemní nepodsklepená s obytným podkrovím. Nad podkrovím se nachází půdní prostor. Dům byl postaven dle sdělení vlastníka pravděpodobně v roce 1890. Je postaven v tradiční technologii té doby, je zděný z cihel, stropy jsou dřevěné trámové a klenbové, střecha je sedlová. Střešní krytina je plechová s povrchovou úpravou, klempířské konstrukce jsou úplné. Vnější omítka je vápenná štuková, štíty domu jsou obloženy dřevěným obkladem. Vnitřní omítky jsou štukové, kromě garáže, kde je proveden špric. Některé místnosti mají dřevěný obklad. Koupelna je obložena keramickým obkladem. Okna jsou dřevěná, dveře jsou dřevěné náplňové a typové. Podlahy jsou z dlažby, plovoucí a dřevěné, v garáži je cihelná dlažba.

Rekreační chalupa byla v minulosti užívána dvěma rodinami a bylo provedeno rozdělení i vnitřních prostor. Vytápění je ústřední ve dvou samostatných okruzích (elektrokotly, záložním kotlem na tuhá paliva a kachlovými kamny). Každá část má vlastní sociální vybavení, jedna koupelna je vybavena sprchou, umyvadlem a WC, druhé sociální vybavení tvoří WC a sprcha. Rozvod vody je studené a teplé, zdrojem teplé vody jsou el. boilery. Kanalizace je provedena od všech zařizovacích předmětů a je svedena do 2 jímek na vyvážení. Jedna jímka je betonová a druhá je kovová. Elektroinstalace je světelná i motorová, je provedena na obě části samostatně. Hromosvod je zaveden. Kuchyně jsou vybaveny el. sporáky , kuchyňskou linkou a dřezem. Z ostatního vybavení se nacházejí dřevěné okenice, krb, kachlová kamna, objekt je pokryt WiFi a EZS.

Dispozice objektu: 1. NP obsahuje v levé části rekreační chalupy zádveří, WC, sprchu, kuchyň s jídelnou a schodištěm do podkroví, dva pokoje, v pravé části zádveří, chodbu se schodištěm do podkroví, kotelnu, kuchyň s jídelnou, pokoj, koupelnu, WC a garáž. V podkroví se nachází chodba, sociální místnost, dva pokoje, dvě půdičky, chodba, dva pokoje, kuchyňka, dvě půdičky a terasa.

Rekreační chalupa je napojena na rozvod NN, vnitřní vodovod je napojen na vlastní studnu, kanalizace je svedena do dvou jímek na vyvážení. Dešťová voda ze střechy je svedena do nádrží a je užívána k zálivce. Celková technický stav objektu je dobrý, chalupa má pravidelnou údržbu.

V minulosti byly na objektu provedeny některé stavební práce, jednalo se zejména o vybudování podkroví v r. 1985, výměna střešní krytiny, nový hromosvod a elektroinstalace v roce 1992, provedení přístavby zádveří v roce 1995, koupelna a WC včetně dlažeb a obkladů, nové dlažby v místnostech 1. NP v roce 2005, oprava pravé části podkroví v roce 1999 (dřevěné obklady a podlahy), vodovodní přípojka ze studny v roce 1990. Pozemky parc. č.  1073/2, parc. č. 1073/3, parc. č. 1073/4 jsou v KN zapsány v druhu pozemku zahrada. Pozemky parc. č. 1074/1, parc. č. 1074/2 jsou v KN zapsány v druhu pozemku trvalý travní porost, jsou užívány jako zahrada. Součástí pozemků jsou porosty, ovocné stromy a keře a okrasné stromy a keře a živý plot. Pozemky jsou oplocené. Ploty boční a čelní jsou ze strojového pletiva poplastovaného na ocelových sloupcích. Stáří oplocení je 15 roků. Zadní plot je dřevěný. Na pozemku parc. č.  1073/2 se nachází původní studna, která je chráněna jednoduchou stavbou s pultovou střechou. Studna je vybavena čerpadlem, stáří 7 roků. Na pozemku parc. č. 1073/4 se nachází dřevěný altán, stáří 12 roků, venkovní krb a dřevník, který navazuje na garáž rekreační chalupy.

Pozemek parc. č. 1076/2 je v KN zapsán v druhu pozemku ostatní plocha, způsob využití jiná plocha. V územním plánu obce jsou všechny pozemky zahrnuty do plochy označené RR – plochy rekreace rodinné.

Kategorie: chaty, chalupy
Zahrada: pozemky celkem 4 248
Kontaktní formulář
Typ Název Velikost Stáhnout
12,7 MiB
368,3 KiB